« 1 2 ... 8 9 10 11 12 ... 43 44 »

Wyświetleń: 97 | Dodał: SP | Data: 2022-03-26 | Komentarze (0)

Przywitanie Wiosny w Gdeszynie

   Z wielką radością pożegnaliśmy zimę i przywitaliśmy wiosnę. Na ten dzień wszyscy czekali z niecierpliwością, bo każdy wiedział, że w tradycji szkoły Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób.

   Od pierwszego dzwonka, władzę szkoły przejęli uczniowie klasy VIII. Na czele nowej rady pedagogicznej stanął dyrektor -  Hubert Dęga, który wykonał własnoręcznie dzienniki lekcyjne. Nasi  „nauczyciele” świetnie wywiązywali się ze swoich nowych obowiązków, a nauczani uczniowie wielce chwalili ich zdolności pedagogiczne. Po czterech godzinach nauki ;) przyszedł czas na wiosenne zabawy.

   Kolorowe stroje uczniów i  nauczycieli dodawały wyrazistego charakteru imprezy.  Przedszkole i zerówka byli przedstawicielami koloru żółtego, klasa I i III zielonego, IV i V czerwonego, VII niebieskiego, a VIII pomarańczowego.

  Zgodnie z zapowiedzianą formułą - „kto w dzień wiosny w danym kolorze ubrany, jutro nie będzie pytany”.

   Pierwszym punktem programu było przygotowanie wiosennych gaików. Następnie zaprezentowano wykonane Eko-Marzanny na pachołkowym wybiegu. Liderzy grup wykonujących kukły, z wielkim powabem i gracją wskazywali na ich atuty, przy odczytywanych wierszach na ich cześć. Wszystkie utwory literackie otrzymały ex aequo I miejsce i gromkie brawa. W nagrodę dla zwycięzców powyższe utwory można przeczytać poniżej. Punktem kulminacyjnym wiosennego święta był barwny korowód wzdłuż szlaku Ks. Z. Pisarskiego i pożegnanie Marzann przy okolicznej rzece. W dalszej części imprezy, uczniowie powrócili do szkoły na kolejne przygotowane atrakcje. Do nich należały m.in zadania z napisaniem jak największej liczby zaobserwowanych podczas  spaceru zwiastunów wiosny, wykonanie rysunku przedstawiającego wiosnę, balonowe kalambury.

W tym dniu wszyscy uczniowie wrócili do domów zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzy.

Wiersz przedszkola i klasy siódmej:

Nasza Marzanna,

Zimowa panna.

 Z siana zrobiona,

Pięknie wystrojona.

Głowę jej zdobi,

Korona śliczna,

Bo nasza kukła

Jest ekologiczna.

Dzisiaj Marzannę

Wszyscy żegnamy,

Na spotkanie z wiosną

Zaraz wyruszamy

Utwór klasy I, III, IV i V:

Biała Marzanno,

Słomiana Panno,

Szyszkowa spódnica

Piękne masz lica.

Wiosno przybywaj,

Zimo odpływaj.

Rude włosy, pyzata buzia

To Nasza Marzanna Rózia.

 

Dzieło zerówki i klasy ósmej:

Z Naszą Marzanną na dwór wychodzimy,

Bo na stosie ją dziś spalimy.

Może jej uroda do najpiękniejszych nie należy,

Lecz wygląd na pierwszym miejscu nie leży.

Ma piękne oczy różowoczerwone,

Któż by nie spojrzał w ich stronę?

Nos ma długi, nieprzeciętny, lecz wyróżnia to ją w tłumie,

Tylko ślepy jej skrytego piękna dostrzec nie umie.

Galeria zdjęć znajduje się poniżej.

Wyświetleń: 77 | Dodał: SP | Data: 2022-03-25

     Dzisiaj w Naszej Szkole mieliśmy dwie okazje do świętowania. Pierwsza dotyczyła szczególnego Międzynarodowego Dnia Kobiet. Druga z kolei  utęsknionych Walentynek.

    Rozpoczęliśmy od rozdania poczty walentynkowej. Samorząd Uczniowski, pod okiem pani Renaty Biernackiej,  przekazał wielką ilość laurek i karteczek z dowodami sympatii dla uczniów, nauczycieli, a także pracowników naszej szkoły .

   Kolejno uczeń, Karol Michaluk ,w imieniu wszystkich chłopców złożył najserdeczniejsze życzenia wszystkim Paniom i dziewczynkom. Następnie zostały one obdarowane słodkim łakociem.

   Później rozstrzygnięto konkurs na „Najsympatyczniejszą dziewczynkę w szkole” w kategorii wiekowej IV-VIII.

 A oto wyniki:

I miejsce: Patrycja Prokop

II miejsce: Lana Kusa-Siwak

II miejsce: Natalia Krupa

III miejsce: Paulina Friedrich

   Wszystkie dziewczynki z Naszej szkoły otrzymały drobne upominki i dyplomy, co zostało przyjęte pięknymi uśmiechami i podziękowaniami.

   Na koniec odbył się quiz przygotowany przez panią Monikę Fedorowicz pt. „Twoja twarz wygląda znajomo”.  Zadania polegały na podaniu imienia i nazwisko przedstawionego wizerunku ważnej kobiety dla świata, oraz podania typu jej działalności i zasług. Zdjęcia dwudziestu pań zostały prawidłowo rozszyfrowane.

Zapraszamy do galerii zdjęć "Dzień Kobiet" z tego dnia.

Wyświetleń: 79 | Dodał: SP | Data: 2022-03-08

Serdecznie dziękujemy wszystkim za wsparcie zbiórki na rzecz potrzebujących kobiet i dzieci - uchodźców z Ukrainy.

Dziękujemy uczniom, rodzicom, pracownikom szkoły, mieszkańcom Gdeszyna oraz osobom anonimowym. Wszystkie zebrane dotychczas produkty pojechały już do potrzebujących. Dziękujemy Panu Ernestowi Gduli za zapewnienie transportu . Wciąż prowadzimy zbiórkę i zachęcamy do udziału w Akcji !!!

Dziękujemy Bardzo Jesteście Wspaniali!!!!!

Załączniki: Obraz 1 ·Obraz 2 ·Obraz 3 ·Obraz 4 ·Obraz 5
Wyświetleń: 79 | Dodał: SP | Data: 2022-03-02 | Komentarze (0)

Drodzy Uczniowie i Rodzice,

społeczność szkolna wraz z SU, chcąc okazać solidarność i pomoc naszym  sąsiadom dotkniętym wojną, organizuje zbiórkę dla kobiet z dziećmi z Ukrainy, przebywających na terenie naszego powiatu. Najpotrzebniejsze rzeczy to:

- środki higieny osobistej: podpaski, pampersy, wilgotne chusteczki, papier toaletowy, ręczniki papierowe, mydło, szampony, gąbki do mycia

- artykuły żywnościowe: słoiczki dla dzieci, kaszki na wodę, suchy prowiant, kawa, herbata;

- pościel, ręczniki, koce,

Zebrane rzeczy, w zależności od zapotrzebowania, trafią do odpowiednich punktów.

Artykuły można przynosić do szkoły, od 28 lutego (poniedziałku).

Serdecznie dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia :)

Wyświetleń: 88 | Dodał: SP | Data: 2022-02-26 | Komentarze (0)

W 79. rocznicę śmierci patrona naszej szkoły- bł. ks. Zygmunta Pisarskiego- przypominamy jego sylwetkę.

Urodził się 24 kwietnia 1902 roku w Krasnymstawie.

Był jednym z trojga dzieci Stanisława i Władysławy z Banaszkiewiczów.
Po ukończeniu gimnazjum we Włocławku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie (1921). Biskup Adolf Józef Bożeniec Jełowicki wyświęcił go na kapłana 27 czerwca 1926 roku.

Pracował kolejno w Modliborzycach, Soli, Zamchu, Trzęsinach, Perespie, a jak się okazało ostatnią jego parafią była parafia pounicka pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Gdeszynie, w której objął probostwo 1 września 1933 roku.

Zygmunt Pisarski był człowiekiem potrafiącym jednać ludzi różnych wyznań i narodowości, czerpiąc siłę ze swojej wiary. Aktywizował życie społeczności lokalnej jako katecheta, przez organizacje Akcji Katolickiej, Żywego Różańca i zakładając Stowarzyszenie Dobrej Śmierci.
Po wybuchu II wojny światowej szykanowany przez niemieckiego okupanta i komunistów 30 stycznia 1943 został zamordowany przez gestapo. Zginął, ponieważ nie chciał wydać sowieckich partyzantów.

Został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w Warszawie 13 czerwca 1999 w grupie 108 polskich męczenników.

Wspominamy go w swoich modlitwach.

Quiz bł. ks. Zygmunt Pisarski | Miasto Krasnystaw

 

Wyświetleń: 267 | Dodał: SP | Data: 2022-01-31

Koniec listopada to czas wróżenia. Czy zabawy w poznawanie przyszłości mają jakikolwiek związek ze świętym Andrzejem?

Jesienne imprezy często kojarzą nam się z przebraniami w klimacie Halloween. Przeciwnicy „amerykańskiego święta” stawiają wtedy w opozycji inne polskie tradycje jak, chociażby odwiedzanie grobów bliskich i zapalanie zniczy. Nie zapominajmy jednak o tym, że i w naszej tradycji jesień zachowała pewne magiczne akcenty. Mowa oczywiście o Andrzejkach, czyli wieczorze wróżb.

Geneza Andrzejek nie jest jasna i wciąż rozpala żywe dyskusje w gronie historyków i etnologów. Mimo że wróżby przypadają w wigilię wspomnienia świętego Andrzeja, to sama tradycja jest o wiele starsza. Z zapisków Marcina Bielskiego – historyka i pisarza – wynika, że andrzejkowe zabawy były znane już w 1557 r. Wówczas chodziło jednak nie o poznanie przyszłości, a o popuszczenie pasa przed adwentem. Wierni Kościoła katolickiego rezygnują w tym czasie z hucznych imprez, a niektórzy dodatkowo odstawiają również inne przyjemności.

Badacze przekonują, że końcówka listopada miała sprzyjać nie tylko ucztowaniu, ale też wróżeniu. Po skończeniu prac na polu, ludzie więcej czasu spędzali w domach. Żeby umilić coraz dłuższe i coraz chłodniejsze wieczory, panny próbowały spojrzeć w przyszłość i poznać przynajmniej imię przyszłego męża. Początkowo wróżby te były traktowane bardzo poważnie, jednak obecnie traktowane są jako dobrą zabawą. 

Sami zobaczcie jak bawili się nasi uczniowie, pod czujnym okiem organizatorki wydarzenia- p. Moniki Fedorowicz 

 

Galeria

Wyświetleń: 85 | Dodał: SP | Data: 2021-12-06

Od ponad dwóch miesięcy żołnierze WOT pełnią wymagającą służbę na wschodniej granicy naszego kraju. Polki i Polacy z całego kraju przekazują podziękowania i wyrazy wsparcia.

Do akcji przyłączyli się również nasi uczniowie. Pod kierunkiem p. Moniki Fedorowicz, wykonali własnoręcznie kartki świąteczne oraz z podziękowaniami za obronę granic.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć

Wyświetleń: 286 | Dodał: SP | Data: 2021-12-06

25 listopada w naszej szkole, obchodziliśmy bardzo ważne święto, szczególnie dla najmłodszych dzieci, tj. „Dzień Pluszowego Misia”.
Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie na szczęście nie przemija.
Dziś dzieci poznały historię powstania Święta Pluszowego Misia i zapoznały się z misiami 
z różnych bajek .Następnie brały udział w "misiowym" quizie, nie brakowało też tańców dla misia.

Chętne dzieci mogły skosztować także przysmaku wszystkich misiów- miodku.
Już dziś z niecierpliwością oczekują na kolejne Święto Pluszowego Misia. 
Zapraszamy do galerii zdjęć.

Wyświetleń: 93 | Dodał: SP | Data: 2021-11-25

12 listopada w naszej szkole z okazji Szkolnego Dnia Owoców i Warzyw odbył się konkurs na najpyszniejszą i najpiękniejszą przekąskę owocowo- warzywną.

Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością a jury miało nielada wyzwanie. I tak po burzliwych obradach ogłoszono wyniki:

Miejsce  I- klasa I-III, VII,

Miejsce II- klasy V, VIII.

Uczniom wręczono dyplomy oraz drobne nagrody.

Gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Fotorelacja

Wyświetleń: 288 | Dodał: SP | Data: 2021-11-12